22 Kasım 2007 Perşembe

Visual Studio 2008 ile ilgili ilk izlenimlerim...

Bütün .net ortamında yazılım yapan yazılımcıların olduğu gibi benim de sabırsızlıkla beklediğim visual studio 2008 nihayet release versiyon olarak yazılımcıların beğenisine sunuldu.Programı kurmadan önce en büyük sıkıntıyı vs 2008 beta 2 yi uninstall ederken yaşadım. Teknik bir aksaklık olmamasına rağmen çok uzun bir zaman dilimini ayırmanız gerektiğini önemle belirteyim, benim uninstall sürecim yaklaşık 3 saati aldı.

Gelelim VS2008'deki yeniliklere beta2 versiyonu üzerine birçok değerlendirme yapılmıştı. Ancak release versiyonda da ben izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Bilindiği üzere .net 1.1 den 2.0 a geçişte olduğu gibi web tabanlı yazılımcılık olarak büyük çaplı bir değişiklik yok. Ancak yine de göze çarpan özellikleri paylaşmakta fayda var.

Öncelikli olarak tasarım için ekledikleri split gibi özelliklerin faydalı olacağını düşünüyorum. Bununla birlikte beta 2 den de bildiğimiz gibi içinde hazır ajax desteği ile geliyor.

Yeni eklentiler: ListView, DataPager ve LinqDataSource.
  • ListView gridview de yaşadığımız html tabanlı problemleri çözecek gibi duruyor daha sonraki yazılarımda bu konuyu detaylı olarak işlemeyi düşünüyorum
  • DataPager Sayfalamada bize yeni yeni imkanlar sağlayacak gibi gözüküyor.
  • LinqDataSource ise projemizdeki nesneler üzerinde sql de olduğu gibi sorgulamalar yapabilmemizi sağlıyor.
Ancak en çok hoşuma giden özelliği javascript intellisense desteğindeki artış. Örneğin include ettiğiniz bir javascript dosyası içindeki methodları da artık intellisense olarak görmek mümkün. Bu konuyu önümüzdeki günlerde daha detaylı olarak inceleyeceğim.

Geriye dönük olarak sağladığı destek te güzel olmuş. Örneğin siz açtığınız bir projede target output olarak net framework 2.0 veya 3.5 desteğini kullanabiliyorsunuz. Eski projelerinizi tabii ki convert etmeniz gerekecek, yalnız dün yaşadığım bir problemi paylaşmak isterim, Ajax destekli asp.net 2.0 projemi convert etmek istediğimde herşey problemsiz convert edildi, yalnız muhtemelen web.config deki tanımlamalardan dolayı olabilir, system.web.extensions ile ilgili çakışma hatası verdi, yani asp.net 2.0 için olan ile net framework 3.5 için hazırlanmış olan system.web.extensions arasında bir çakışma sözkonusu oldu. Bu problemi çözmek için web.config içinde biraz çalıştım yalnız fazla zamanım olmadığı için web.config deki appsettings, profile ve connectionstrings ayarlarımı alarak yeni bir proje olşturmak daha hızlı bir çözüm oldu.

Visual Studio 2008 ile ilgili bir kaç saatlik çalışmamdan elde edindiğim ilk izlenimler bu kadar, yakında Visual Studio 2008 Team Foundation Server WorkGroup Edition ı da kurark onlarla ilgili deneyimlerimi de paylaşmak istiyorum.

Yeni deneyimler ve içindeki yeniilikler ile ilgili daha detaylı yazılarımda yakında birlikte olmak üzere.

Hiç yorum yok: